1191 Views
0 Comments
5 stycznia, 2024
Biała lista podatników VAT to rejestr informacji o podatnikach VAT, obowiązujący od 1 września 2019 roku. Głównym celem tego wykazu jest umożliwienie weryfikacji danych takich jak:
Należy pamiętać, że biała lista obejmuje wyłącznie dane firmowych rachunków przedsiębiorców, którzy są aktywnymi podatnikami VAT. Automatycznie są one pobierane z bazy danych KAS po wcześniejszej weryfikacji w Systemie Teleinformatycznym Izby Rozliczeniowej, czyli STIR.
Biała lista podatników jest ogólnodostępna, a zawarte w niej dane można zweryfikować poprzez rządową stronę internetową: podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka oraz w CEIDG. Podatników można wyszukać za pomocą numeru konta bankowego, numeru NIP lub REGON oraz nazwy.
Biała lista podatników VAT zawiera następujące informacje:
Mimo rejestracji przedsiębiorcy jako czynnego podatnika VAT, może zdarzyć się, że jego rachunek firmowy nie pojawi się na białej liście podatników. W tym przypadku wyróżnia się następujące przyczyny:
W przypadku każdej z powyższych sytuacji, istotne jest podjęcie odpowiednich działań w celu usunięcia przyczyn i umożliwienia pojawienia się rachunku na białej liście podatników VAT.
Biała lista podatników dostarcza informacji o rachunku bankowym kontrahenta, czyli rachunku rozliczeniowym. Zgodnie z art. 19 Prawa Przedsiębiorców, od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje zapłata na rachunek podany na białej liście, jeśli transakcja między przedsiębiorcami przekracza 15 000 zł, a co najmniej jedna pozycja z faktury jest ujęta w załączniku nr 15 ustawy o VAT. Jeśli klient dokona wpłaty na inny rachunek niż ten widniejący na białej liście, nie będzie mógł uwzględnić tego wydatku w kosztach (lub części wydatku, jeśli tylko część transakcji została wpłacona na niewłaściwy rachunek). Ponadto, wspólnie ze sprzedawcą, może ponieść solidarną odpowiedzialność w zakresie podatku VAT, jeśli ten unika zapłaty podatku VAT od danej transakcji.
Biała lista podatników zawiera informacje podane przy zakładaniu działalności oraz podczas aktualizacji danych. W przypadku jakiejkolwiek zmiany, należy poinformować odpowiednie organy. Spółki zarejestrowane w KRS lub spółki cywilne mogą aktualizować dane za pomocą NIP-8 i NIP-2, natomiast jednoosobowe działalności gospodarcze przez wniosek CEIDG-1.
Zainteresował Państwa ten artykuł?
Zapraszamy do kontaktu – zespół naszych doświadczonych księgowych dołoży wszelkich starań, by udzielić stosownych informacji.
W naszej ofercie:
Na skróty: