Aktualności i ważne zmiany w prawie

Fiskus straszy kolejnymi karami

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania nie przynosi spodziewanych efektów. Resort finansów chce wprowadzenia dodatkowych sankcji…

To oznacza, że kto spróbuje osiągnąć niedozwolone – według fiskusa – korzyści podatkowe, ten nie tylko je straci, ale dodatkowo zapłaci. Kara wyniesie 10 proc. zaniżenia dochodu lub zawyżenia straty podatkowej, a gdy korzyść będzie dotyczyć innego podatku niż dochodowy – 40 proc. To nie wszystko, bo dodatkowe zobowiązanie może być dwa, a nawet trzy razy wyższe. W skrajnych przypadkach wyniesie więc 120 proc. – Czyżby klauzula nie zadziałała, a resort przyznał się do błędu?

Eksperci negatywnie oceniają też inne zaproponowane zmiany. – Idą one w zdecydowanie przeciwnym kierunku niż zapowiadane przez rząd uproszczenia dla firm. I to bez wyraźnego uzasadnienia. Ze szczególną krytyką spotyka się planowany exit tax, czyli podatek od niezrealizowanych zysków, który będą płacić przedsiębiorstwa i osoby przy wyprowadzce za granicę.

Kontrowersje budzą też propozycje dotyczące obowiązku powiadamiania urzędników o schematach podatkowych, m.in. przez doradców podatkowych czy adwokatów. – Pod sztandarem walki z optymalizacjami fiskus ma ochotę na jeszcze większe ingerowanie w prywatność podatników.

Krytycznie oceniane są także propozycje dotyczące podatku pobieranego u źródła. Drastycznie zwiększają one obowiązki po stronie płatników, a także generują dodatkowe zadania dla administracji. MF dało partnerom społecznym 14 dni na konsultacje. Zdaniem ekspertów to za mało czasu na odniesienie się do obszernych zmian spisanych na ponad 150 stronach (dodatkowe 200 stron to uzasadnienie projektu). Cyt: Zapowiadałam już zmianę ordynacji podatkowej, mówi Minister Finansów,pracujemy nad unowocześnieniem egzekucji w administracji. Docelowo myślimy też nad całościową reformą podatków dochodowych. Nie wykluczam także zupełnie nowej ustawy o VAT Nie zamykamy granicy dla przedsiębiorców. Exit tax to bariera do wyprowadzania zysków, z czym walczy wiele krajów.Nie każdy schemat, jaki stosują firmy, będzie uznany za agresywny. Nie powinniśmy zakładać, że wszystkie korzystające z doradztwa podatkowego optymalizują się w ten sposób.

Co będzie dalej? Czego jeszcze możemy się spodziewać w kolejnych miesiącach i latach?

Będziemy Państwa informować na bieżąco.

Beata Romaniuk

Powrót do aktualności