Aktualności i ważne zmiany w prawie

RUSZA NOWA TARCZA ANTYKRYZYSOWA

W ramach tarczy finansowej PFR 2.0 na łączna kwotę 35 mld zł, przewidziane jest do 10 mld zł dla mikro i małych firm (3 mld zł dla mikro i 7 mld zł dla małych i średnich firm)  oraz do 25 mld zł dla dużych firm zatrudniających od 250 pracowników.

Pomoc dla mikro małych i średnich będzie dystrybuowana za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Subwencja uzależniona jest od spadku obrotów i w całości bezzwrotna jeśli spełnione zostaną warunki, m.in. utrzymanie zatrudniania.

W tym dla mikrofirm do 3 mld zł, zatrudniających od 1 do 9 pracowników subwencje mogą wynieść maksymalnie 324 tys. zł (od 18 do 36 tys. zł na zatrudnionego). W przypadku średnich firm zatrudniających do 249 osób subwencje mogą sięgnąć do maksymalnej kwoty 3,5 mln zł. Wysokość subwencji będzie uzależniona od prognozy kosztów i przychodów oraz straty brutto. Jest ona skierowana dla firm, które będą miały spadek przychodów o 30 proc.

W przypadku dużych firm finansowanie będzie udzielane w oparciu o indywidualna analizę.

Tarcza 2.0 dla MSP przewiduje także dofinansowanie kosztów stałych nie pokrytych przychodami w formie subwencji finansowej w kwocie 70 proc. straty brutto.

Premier powiedział, że nowa tarcza będzie się opierać na działaniach, które dotąd były przedsiębiorcom doskonale znane z pierwszej tarczy. To m.in. dotacje bezzwrotne dla mikrofirm, postojowe, świadczenia z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych i zwolnienia ze składek ZUS. Nowa tarcza będzie się opierać na działaniach, które dotąd były przedsiębiorcom doskonale znane z pierwszej tarczy. To m.in. dotacje bezzwrotne dla mikrofirm, postojowe, świadczenia z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych i zwolnienia ze składek ZUS.

Na wsparcie będzie mogło liczyć łącznie 38 branż. Jak zapowiedział premier, przedsiębiorcy już na dniach będą mogli składać wnioski o subwencje. Dzięki „zielonemu światłu” z UE wypłata środków będzie możliwa w styczniu 2021 r. Co ważne, subwencja jest jednak uzależniona od spadku obrotów i może być wprawdzie w całości bezzwrotna, ale jednak – po spełnieniu odpowiednich warunków związanych z utrzymaniem firmy i z zatrudnieniem.

Tarcza finansowa 2.0 to jednak nie wszystko. Przedsiębiorcy – w ramach tarczy branżowej – będą mogli liczyć na zwolnienie ze składek ZUS, postojowe, świadczenia dla pracowników z FGŚP, a także dotacje (prawdopodobnie chodzi o instrument na kształt pożyczki 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców). Na razie jednak przedsiębiorcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo nad tarczą branżową (zwaną także tarczą antykryzysową 6.0) nadal pracują parlamentarzyści.

Powrót do aktualności